Nasze włosy też się starzeją

Każdy teraz z pewnością powie: „przecież widać, kiedy włosy się starzeją”. Owszem widać, ale siwizna nie jest jedyną oznaką starzenia się naszych kosmyków. Bardzo dużo zmian pojawia się w mieszkach włosowych jeszcze przed pojawieniem się siwych włosów.

Jeśli jako maluch nie miałeś długo włosów, to możesz się cieszyć (oczywiście nie mówimy tu o włoskach płodowych). Im później wyrastają włosy, tym są mocniejsze. Za kondycję włosów odpowiadają między innymi geny. Kolor zależy zaś od komórek barwnikowych, które mobilizują się wraz z wiekiem.

Co świadczy o starzeniu się włosów?

Włos zbudowany jest pod skórą z komórki brodawki skóry właściwej, komórki macierzy, wewnętrznej i zewnętrznej pochewki, opuszka włosa, rdzenia, gruczołu łojotokowego, mięśnia podtrzymującego włos. Na powierzchni znajduje się przebijająca przez naskórek łodyga. Trzeba podkreślić, że włosy zaczynają starzeć się po 25. roku życia. To właśnie pierwsze procesy degeneracyjne zaczynają przeważać nad regeneracją. Pierwszą oznaką jest zmniejszenie tempa wzrostu. Ponadto fazy wzrostu włosa są krótsze, a każdy włos ma mniejszą średnicę. Kolejnym symptomem jest osłabienie cebulek. Następuje słabsze ukrwienie cebulek, przez co są one gorzej odżywione. Co można wtedy zrobić? Warto codziennie wykonywać masaż głowy, który pobudzi krążenie. Kiedy włosy się starzeją, zmienia się ich jakość. Idąc tym tropem pogarsza się produkcja sebum i przez to skóra głowy staje się mniej nawilżona. Z wiekiem zmniejsza się poziom cystyny, czyli aminokwasu odpowiadającego za chemiczną i mechaniczną odporność kosmyków. W ten sposób czupryna staje się coraz mniej elastyczna. Szczególnie u panów zaczyna pojawiać się łysienie. Należy wiedzieć, że cykl wzrostu włosa jest genetycznie uwarunkowany i zróżnicowany dla każdego rodzaju włosa.

Dlaczego włosy siwieją?

Za naturalną barwą włosów stoją melanocyty, czyli komórki wytwarzające pigment. Kiedy ta produkcja ustaje, włosy stają się siwe. Tendencję do pojawienia się wczesnej siwizny dziedziczymy po rodzicach.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment