O nie! Znowu infekcja górnych dróg oddechowych

Wydawałoby się, że sezon chorobowy mamy już dawno za sobą. Aha… wirusy wcale nie śpią. Infekcja górnych dróg oddechowych może pojawić się w każdej chwili. Szczególnie narażone są dzieci, które nie mają wysokiej odporności. Przy walce z chorobą, organizm potrzebuje ciepłego kocyka i odpoczynku. Aby walka z drobnoustrojami przebiegała na wyrównanym poziomie, warto dowiedzieć się, w jaki sposób można wspomóc pracę układu immunologicznego.

Objawy zapalenia górnych dróg oddechowych

Objawy infekcji górnych dróg oddechowych są niezwykle uciążliwe. Nie ma co się dziwić, że nasze dziecko będzie osłabione i marudne. Zacznijmy jednak od początku.

Pojęcie górne drogi oddechowe to nic innego, jak: jamy nosa, gardło oraz nos, usta, część krtaniowa i krtań. Trzeba wiedzieć, że górne drogi oddechowe położone są w bliskim sąsiedztwie oskrzeli i płuc. Infekcje górnych dróg oddechowych mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tychże organów. Dlatego też schorzeń tego rodzaju nie wolno bagatelizować i zawsze warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który będzie w stanie postawić właściwą diagnozę. Często pediatra skieruje nas do laryngologa, aby wykluczyć inne, poważniejsze choroby. W każdym przypadku będzie liczyła się prawidłowa ocena i diagnostyka. Właściwie zdiagnozowana infekcja górnych dróg oddechowych, umożliwi skuteczne leczenie. Co jeszcze możemy zrobić?

Zapalenie górnych dróg oddechowych – profilaktyka

Nie od dziś wiadomo, że profilaktyka czyni cuda. Tak też jest w przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych.  Wielu infekcji można uniknąć stosując się do poniższych zaleceń.

Po pierwsze, niezwykle ważna jest realizacja obowiązkowego programu szczepień ochronnych. Dodatkowo można zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom, meningokokom oraz grypie. Jeśli jesteśmy świeżo upieczoną mamą, i mamy taką możliwość, karmmy dziecko piersią. To naturalna profilaktyka infekcji górnych dróg oddechowych. Po drugie, dziecko nie może być narażone na działanie dymu tytoniowego w środowisku domowym. Ważnym elementem codziennej profilaktyki jest prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i częsty pobyt na świeżym powietrzu.

Grupy szczególnego ryzyka

Na zapalenie górnych dróg oddechowych narażone są:

  • wcześniaki,
  • dzieci przebywające w złych warunkach mieszkaniowych (istotnymi czynnikami w tym przypadku jest wilgoć, a także przeludnienie),
  • chłopcy,
  • dzieci chorujące na przewlekłe zapalenie płuc.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment