Oleje w naszej kuchni

Jedno jest pewne – nie możemy unikać tłuszczów w naszej kuchni. Dlaczego? Oczywiście, dlatego że są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Tłuszcze umożliwiają wchłanianie się witamin A, E, D oraz K. Ponadto ten cenny składnik chroni narządy wewnętrzne. Dzisiaj sklepowe półki aż uginają się od masy przeróżnych olejów. Z artykułu dowiesz się między innymi, jak oleje roślinne wpływają na urodę oraz dlaczego olej z opuncji figowej jest taki drogi.

Oleje produkowane są z roślin oleistych. Najczęściej możemy spotkać się z olejem z rzepaku, oliwek, bawełny, winogron, słonecznika. Producenci chcą nam jeszcze bardziej urozmaicić życie i możemy bez problemu nabyć dzisiaj olej z kiełków, orzechów laskowych czy awokado. A słyszeliście może o oleju ryżowym?  Jako jedyny otrzymywany jest z otrębów. Zawiera między innymi oryzanol (kompleks estrów fitosteroli, kwasu ferulowego, a także innych, cennych związków organicznych). Warto podkreślić, że oryzanol jest bardzo silnym antyoksydantem, który skutecznie wzmacnia pracę serca, poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego, a także chroni przed cukrzycą czy nawet rakiem. Jednym z najdroższych olejów roślinnych jest olej otrzymywany z pestek opuncji figowej. Jest drogi, gdyż do jego uzyskania potrzeba bardzo dużej ilości owoców – by otrzymać litr oleju potrzeba aż 500kg owoców. Sam proces wyciskania jest bardzo długi, gdyż pestki są niezwykle twarde. Olej z pestek opuncji figowej sprzedawany jest najczęściej w małych fiolkach. Bardzo często wykorzystywany jest jako kosmetyk. Odznacza się działaniem przeciwstarzeniowym – doskonale uelastycznia i wygładza skórę.

Olej sezamowy słynie zaś ze swych odchudzających właściwości. Olej z czarnuszki przeciwdziała nowotworom, a w oleju z rokitnika jest najwięcej witaminy C. Właściwości zdrowotne olejów roślinnych powinny przekonać niejednego niedowiarka. Nadają się idealnie do sałatek, a także wspierają wiele procesów regulujących pracę całego organizmu. Warto przyjrzeć się temu tematowi i wybrać dla siebie najkorzystniejszą alternatywę.

Leave a Comment