Dziś nieco zapomniany… niegdyś królował na polskich stołach. Na szczęście coraz częściej i na nowo odkrywamy zalety pasternaka.
Trochę wiedzy
Zanim do Polski trafiły ziemniaki, pasternak był najczęściej uprawianym warzywem. Ciekawostką jest, iż pasternak niezwykle przypomina pietruszkę – na pierwszy rzut oka trudno od siebie odróżnić te dwa warzywa.
Okres wegetacyjny trwa bardzo długo, zbiory zaś następują jesienią oraz wczesną wiosną. Pasternak bardzo dobrze zimuje i dzięki temu charakteryzuje się dużą odpornością na zmiany klimatyczne.
Pasternak nie jest na wysoką skalę uprawiany w Polsce, jednak w innych krajach cieszy się dużą popularnością.
Jakie właściwości posiada pasternak?
Pasternak jest nieco słodszy od pietruszki. Zanim do Europy dotarła trzcina cukrowa, pasternak używano także do słodzenia. Warzywo jest cennym źródłem olejków eterycznych, tłuszczów roślinnych, błonnika, magnezu, witaminy C oraz witamin z grupy B. Jeżeli będziemy spożywać go regularnie, wówczas poprawimy procesy związane z dobrą pamięcią oraz koncentracją. Korzeń rośliny jest niskokaloryczny i potrafi znacznie poprawić przemianę materii. Ponadto pasternak obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko nadwagi, a także miażdżycy.
Różnice pomiędzy pietruszką a pasternakiem
Liście pasternaku są spore i pierzaste, natomiast natka pietruszki jest drobniejsza i nieco bardziej porozgałęziana. Pasternak charakteryzuje się większym i dłuższym korzeniem niż korzeń pietruszki. Nasada pasternaka to wgłębienie z ciemną obwódką, natomiast nasada pietruszki nie jest regularna i prawie widać ślady po pojedynczych łodygach. Smak pasternaka jest mniej wyczuwalny, natomiast korzeń pietruszki posiada intensywny, nieco orzechowy zapach.