Pielęgnacja kwiatów ciętych

Podejmując odpowiednie działanie można w znacznym stopniu przedłużyć życie kwiatów ciętych. Gdzie tkwi tajemnica? Między innymi w czynnościach, które należy wykonać jeszcze przed włożeniem kwiatów do wazonu. Podkreślmy – kwiaty przyniesione z kwiaciarni wymagają znacznie więcej starań niż te wyhodowane w przydomowym ogrodzie.


Jak przygotować kwiaty cięte do ustawienia w wazonach?

Po pierwsze trzeba nożyczkami lub sekatorem uciąć każdą łodygę pod kątem. Przed wstawieniem koniecznie rozdziel każdą grubą łodygę na końcach. Dzięki temu ułatwimy roślinie właściwy pobór wody.
Po drugie usuń z łodygi wszystkie liście znajdujące się poniżej poziomu łodygi w wodzie. Jeżeli tego nie zrobimy, wówczas roślina szybko popsuje się i zanieczyści wodę.
Po trzecie do wody w wazonie włóż dwie aspiryny. Dzięki temu przedłużymy świeżość kwiatów. Wstawiając bukiet do przezroczystego szkła warto dodać łyżkę stołową wybielacza w płynie na każde 1,1 litra wody. Dzięki temu zabiegowi woda nie będzie mętna.

Układamy kwiaty

Zasady układania w wazonie kwiatów nie są skomplikowane. Jeżeli wazon jest zbyt wysoki, można w jego dole umieścić chusteczki higieniczne lub kawałki ręcznika papierowego. Aby kwiaty były umieszczone na środku wazonu można do wazonu włożyć kilka plastikowych lokówek połączonych taśmą. Do nich oczywiście wkładamy kwiaty.
W jaki sposób ożywić zwiędnięte kwiaty? Musimy przede wszystkim oberwać końce łodyg, a następnie umieścić kwiaty na kilka sekund we wrzącej wodzie. Następnie umieszczamy je aż po same końce w zimnej wodzie.


Przygotowanie kwiatów na specjalne okazje

Róże
Należy oskubać róże ze wszystkich uszkodzonych płatków i ostrym nożem odciąć kolce z łodyg. Rozdzielamy łodygi na końcach lub tłuczemy je młotkiem. Czerwone róże więdną szybko, jeśli ich łodygi nie są zmiażdżone aż do samego czubka.


Tulipany
Utrzymanie tulipanów w pozycji stojącej nie jest prostym zadaniem. Aby nie doprowadzić do zginania się łodyg tulipanów, owińmy je ciasno w wilgotną gazetę i wstawmy do wody na głębokość około 5 cm. Następnie szpilką przekłuwamy każdą łodygę zaraz przy główce kwiatka. Dzięki temu powietrze będzie docierało bez żadnych przeszkód.
Lilie
Z kwiatów koniecznie trzeba odciąć pręciki, aby nie brudziły płatków, ubrań, ścian itp. Łodygi należy odciąć pod kątemi i wstawić do głębokiego wazonu z wodą.

Leave a Comment