Pisanki kraszanki!

Pierwsze pisanki pochodzą z…. sumeryjskiej Mezopotamii. Tradycja malowania jajek była rozpowszechniona także w okresie prężnego działania cesarstwa rzymskiego. Dlaczego po dziś dzień tworzymy pisanki?

Najstarsze pisanki pochodzące z ziem polskich pochodzą z X wieku. Zostały odnalezione na opolskiej wyspie Ostrówek. Powszechnym sposobem barwienia jaj był proces polegający na rysowaniu po nich roztopionym woskiem i wkładaniu do barwnika (na przykład: wykonanego z łupin cebuli oraz ochry). Kiedy pisanki zostały włączone do tradycji wielkanocnej? Stało się to podczas chrystianizacji. Pisanki symbolizują barwność przyrody i zmartwychwstanie Chrystusa.

Powszechnie znane są nam drapanki. Jajko barwi się i później za pomocą specjalnego narzędzia drapie się zewnętrzną powłokę wedle wcześniej wybranego wzoru.

Z pewnością słyszeliście także o kraszankach. Jajka gotuje się w wywarze barwnym np. w wywarze z orzecha włoskiego lub kwiatu nagietka.

Dzisiaj tworzymy przeróżne oklejanki i nalepianki. Niestety nieco zanika tradycja tworzenia pisanek ażurowych wykonywanych z wydmuszek jaj kurzych.

 

Leave a Comment