Podrażnione gardło już nie jest problemem

Bardzo często dotyka nas suchość i drapanie w gardle. Szczególnie zimową i wczesnowiosenną porą cierpimy przez infekcje związane z nieprawidłowym działaniem śluzówki. Chociaż podrażnione gardło nie wymaga przebywania na L4, to jednak dolegliwość ta bywa dosyć niekomfortowa.

Przyczyną jest najczęściej podrażniona śluzówka

Za najważniejszą przyczynę podrażnionego gardła uznaje się oczywiście suchość śluzówki. W jakich sytuacjach błona śluzowa może być wysuszona? Dzieje się tak chociażby wtedy, kiedy zaatakowały nas wirusy lub jakieś inne czynniki patogenne. Chociaż wysuszona śluzówka może oznaczać chorobę, to bardzo często czujemy dyskomfort, gdy w gardle brak nawilżającego śluzu. W takim przypadku trzeba zlikwidować pieczenie i drapanie za pomocą spożywania większej ilości płynów (najlepiej nawilża woda).

Tak, jak wyżej wspomniano podrażnienie śluzówki może wystąpić pod wpływem zwykłego przeziębienia. Wówczas nieprzyjemnym objawom towarzyszą takie symptomy, jak katar, kichanie, kaszel, zmęczenie, wzrost ciśnienia w zatokach, pieczenie oczu, podwyższona temperatura ciała. W takim przypadku koniecznie trzeba udać się do lekarza w celu ustalenia odpowiedniej diagnozy.

Suchość w gardle pojawia się także, gdy dotykają nas alergie. Oprócz podrażnionego gardła, występuje również wysypka, nudności, wymioty, swędzenie uszu, biegunka, ból żoładka, obrzęk warg lub gardła itp. W takim przypadku z pewnością pomoże odpowiednie lekarstwo przeciwko alergii.

Podrażnione gardło to symptom refluksu żołądka. Dolegliwość pojawia się wtedy, gdy kwaśna treść cofa się z żołądka do przełyku. Ten mechanizm potrafi znacznie podrażnić gardło.

Sposoby na suchość i drapanie w gardle

Pamiętaj, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza i przed wzięciem jakiegokolwiek lekarstwa trzeba zapoznać się z fachową diagnozą, jednak wspomagająco możemy stosować na suchość w gardle rozmaite domowe sposoby. Bardzo pomocne mogą stać się inhalacje z olejków eterycznych. Wybierz do tego olejek tymiankowy, sosnowy lub eukaliptusowy. Sprawdzoną metodą jest również siemię lniane – znane ze swych właściwości nawilżających. Łyżkę nasion z siemienia lnianego należy zalać szklanką wrzątku i płukać gardło powstałym naparem. W domowej kuchni możesz przyrządzić również syrop z cebuli – od dawna znane i cenione lekarstwo na podrażnione gardło. Jak przyrządzić taki syrop? Bardzo prosto. Należy posiekać dwie cebule oraz wymieszać z dwiema łyżkami cukru. Cebula musi puścić sok. Swoje lecznicze właściwości taki syrop osiąga mniej więcej po tygodniu. Warto również posiłkować się miodem i mlekiem. Do garnka wlewamy mleko i podgrzewamy je. Następnie dodajemy łyżkę masła i gotujemy aż do rozpuszczenia. Następnie przelewamy do szklanki ciepłe mleko i dodajemy łyżkę miodu.

Drapanie i suchość w gardle zniwelują również pastylki do ssania dostępne w każdej aptece (np. Tantum Natura z propolisem, witaminą C, cynkiem i kojącym miodem).

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com

Leave a Comment