Pojemność zmywarki a zużycie wody – czy zmywarka pomaga oszczędzać wodę

Zmywarka kojarzy się nam przede wszystkim z wygodą. Niemniej, tym co naprawdę zmienia zmywarka w gospodarstwie domowym jest zmniejszenie zużycia wody. Czy każda zmywarka w takim samym stopniu pozwala oszczędzać wodę? Z pewnością nie – dlatego warto dowiedzieć się, jak pojemność zmywarki i inne jej parametry wpływają na zużycie wody.

Dlaczego warto oszczędzać wodę

Oszczędność w życiu codziennym jest wskazana z wielu powodów. Dzięki umiejętnemu gospodarowaniu zasobami można w optymalny sposób je wykorzystać. W przypadku wody oszczędność wiąże się z pewnością ze spadkiem wysokości rachunków. Przy stale rosnących cenach jest to ważny argument. Oszczędzając wodę więcej pieniędzy zostaje w domowym budżecie.

Niemniej, oszczędzanie wody jest istotne także z innego powodu. Woda, której obecność w naszych kranach wydaje się oczywista – w skali światowej jest towarem deficytowym. Zagrożenie brakiem wody, jest jednym z najczarniejszych scenariuszy dla ludzkości. Oszczędzając wodę we własnym domu, dbamy zatem, nie tylko o siebie, ale także o środowisko naturalne i zasoby naszej planety.

Czy zmywarka pomaga oszczędzać wodę

Niezależnie od tego jaki model zmywarki weźmiemy pod uwagę, każda zmywarka jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna niż zmywanie ręczne. Porównanie ilości zużytej wody w przypadku zmywania ręcznego i zmywania z pomocą zmywarki pokazuje, że różnica w zużyciu wody jest wręcz kolosalna. Jeśli mamy taką możliwość, warto pomyśleć o zakupie zmywarki – to rozwiązanie niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści.

W przypadku zmywania ręcznego szacunkowe zużycie wody wynosi od 50 do 80 litrów. W przypadku zmywarki 60 cm jeden cykl potrzebuje zaledwie 10 litrów wody. Różnica jest naprawdę znacząca. Jeśli policzylibyśmy te wartości w skali roku – łatwo sobie wyobrazić, jak wielkie oszczędności wody może nam dać używanie zmywarki. Warto podkreślić, że nowoczesne zmywarki nie zużywają także dużych ilości prądu. Dodatkowo, warto pomyśleć korzystaniu z programów „eko”. Są dłuższe, ale dają możliwość w jeszcze większym stopniu zmniejszyć zarówno zużycie wody, jak i prądu.

Czy wielkość zmywarki ma wpływ na zużycie wody

Na ilość wody wykorzystywanej przez zmywarkę ma wpływ kilka ważnych parametrów. Wśród nich jest oczywiście wielkość zmywarki. Istotna jest zarówno jej szerokość, jak i pojemność. Warto także pamiętać o tym, aby prawidłowo układać naczynia w zmywarce oraz aby włączać ją kiedy jest w odpowiednim stopniu zapełniona. Odpowiednie korzystanie i dbanie o czystość zmywarki sprawia, że naczynia będą czystsze niż kiedykolwiek.

Nowoczesne sprzęty AGD pozwalają na znaczne oszczędności. Ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków, a jednocześnie minimalizują wydatki za energię i wodę. Zwróć uwagę pod adresem http://www.digest.com.pl/plyta-grzewcza na temat Ile prądu zużywa płyta grzewcza? Wybierając zmywarkę warto wziąć pod uwagę także kwestie ekonomiczne – nowoczesny sprzęt może pomagać optymalizować zużycie wody i prądu.

Warto wiedzieć, że aby zmywarka pozwoliła na realne oszczędności nie warto korzystać zbyt często z najintensywniejszych programów. Zużywają one zdecydowanie więcej wody niż tryb standardowy. Węższe zmywarki o szerokości 45 cm, w jednym cyklu mogą zużywać jedynie 7 litrów wody. Z kolei zmywarki 60 cm zużywają nie więcej niż 13 litrów na cykl. Ilość zużytej wody związana jest także z pojemnością takiej zmywarki. Pamiętajmy, że w szerokiej zmywarce mieści się jednorazowo zdecydowanie więcej naczyń. Pojemność zmywarki powinna być dostosowana do potrzeb domowników – to także pozwala zmniejszyć koszty i zużycie wody. Każda zmywarka jest sprzymierzeńcem domowego budżetu, dodając do tego wygodę i dokładność zyskujemy urządzenie idealne.

Leave a Comment