Polskie zioła – jakie zioła i przyprawy możesz hodować w ogródku

Uprawa ziół nie nastręcza wielu problemów i poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. A zioła doskonale sprawdzą się jako aromatyczny dodatek do wielu potraw. Oprócz tego będą przyciągały do ogródka pożyteczne owady, takie jak pszczoły, trzmiele i motyle. Jak zrobić zielnik w swoim ogrodzie i jakie rośliny w nim zasadzić?

Ogródek ziołowy – jakie zioła są najlepsze do uprawy?

W przydomowym ogródku najlepiej zasadzić te zioła, których najczęściej używasz w kuchni. Jeśli uwielbiasz aromatyczny rosół, w Twoim zielniku nie może zabraknąć pietruszki i lubczyku. Jeśli często jadasz czerwone mięsa i ryby, koniecznie posadź rozmaryn. Mięta sprawdzi się jako składnik ziołowej herbaty lub jako dodatek do drinków. Możesz z powodzeniem wykorzystywać ją do sosów.

Pietruszka

W Twoim ogródku ziołowym musi pojawić się pietruszka. Jest łatwa w uprawie i daje plony właściwie przez okrągły rok. Korzeń cały czas wypuszcza świeże listki, które nadają intensywnego smaku potrawom, do których je dodasz. Zielona natka pietruszki obfituje w witaminę C. Świetnie komponuje się z zupami. Podsmaż na oliwie z oliwek posiekany czosnek, ostrą papryczkę, a na końcu dodaj pokrojoną drobno natkę pietruszki. Pyszny sos do makaronu gotowy!

Pietruszkę wysiej do doniczki lub do gleby na jesieni lub wiosną. Zioło lubi nasłonecznione miejsca. Zadbaj o to, żeby gleba była stale wilgotna. Jeśli listki żółkną, roślina najprawdopodobniej potrzebuje nawozu (dodaj odpowiednią ilość płynnego nawozu zimą, żeby pietruszka dawała obfite plony na wiosnę).

Bazylia

Zielnik nie obędzie się bez bazylii. Ta jednoroczna roślina nadaje aromatu wielu potrawom i to nie tylko tym wytrawnym. Listki bazylii dodaje się przecież też do lodów czy drinków. Zioło bardzo dobrze rośnie w doniczkach – w tej formie możesz uprawiać je zimą w domu lub na zamkniętym balkonie. Jeśli sadzisz bazylię w ogródku, znajdź dla niej słoneczne stanowisko, ciepłe i osłonięte od wiatru. Regularnie podlewaj zioło, jednak go nie przelewaj – korzenie szybko zaczną gnić, a roślina obumrze. Nie dopuszczaj do zawiązania się kwiatostanów, które osłabiają bazylię i powodują gorsze jakościowo zbiory. Roślina najlepiej wzrasta na glebach żyznych i lekkich. Nie potrzebuje nawożenia, ponieważ charakteryzuje się krótkim okresem wegetacyjnym.

zioła rozłożone na drewnianym stole

Mięta

Bylina bardzo szybko się rozrasta i potrafi zdominować inne zioła znajdujące się w pobliżu. Dlatego miętę najlepiej sadzić z dala od innych roślin, które chcesz wykorzystywać w kuchni. Cudowna w smaku i zapachu mięta jest idealnym dodatkiem do orzeźwiających napojów. Świetnie sprawdza się tez jako dodatek do słodkich przekąsek. Dobrze komponuje się z wytrwanymi sosami i wyśmienicie smakuje w sałatkach.

Miętę sadzi się w okresie wiosennym, kiedy nie ma już przymrozków. Rozsadza się ją z gotowych sadzonek – taka przyjmuje się najlepiej i szybko zasiedla ogródek ziołowy. Do dobrego wzrostu zioło potrzebuje dobrze nasłonecznionego, ale częściowo zacienionego stanowiska oraz wilgotnej gleby. Roślinę należy stale podlewać, tak żeby ziemia wokół niej nie wyschła. Inaczej roślina umrze. Jeśli chcesz posadzić zioła w ogrodzie na kilka sezonów, wieloletnie sadzonki mięty powinny przetrwać mrozy i na wiosnę wypuścić nowe zielone pędy. Bardzo mroźna zima może jednak uszkodzić roślinę.

Rozmaryn

To, podobnie jak mięta, zioło do ogrodu wieloletnie (na zimę trzeba jednak zabrać je do domu, bo niestety nie przetrwa przymrozków), które bardzo ciekawie prezentuje się na zielniku lub w doniczkach na balkonie. Rozmaryn potrzebuje dużo słońca, ale nie wymaga zbyt wiele podlewania – tak naprawdę wystarcza mu woda z opadów (o ile są w miarę regularne). Zioło będzie dobrze rosło też na skalniaku, bo lubi suchą glebę wapienną o zasadowym pH. W zielniku możesz posadzić go na obrzeżu – utworzy obwódkę rabat. Rozmaryn doskonale komponuje się z pieczonymi mięsami i rybami. Nadaje potrawom charakterystycznego jałowcowego posmaku.

>>Zobacz też, jak samodzielnie zrobić ogródek ziołowy na balkon lub taras https://www.obi.pl/porady/inspiracje/ogrodek-ziolowy/.

Lubczyk

To zioło najbardziej pasuje do zup, a szczególnie do rosołu. Lubczyk jest głównym składnikiem maggi – popularnej przyprawy używanej do wzmacniania smaku bulionu. Uprawa ziół w ogrodzie, w tym uprawa lubczyku, nie sprawia zbyt wielu problemów. Roślina lubi gleby lekkie i dobrze spulchnione, dobrze przepuszczalne i zawierające wiele składników odżywczych. Rośnie dobrze i na stanowiskach słonecznych i ciepłych, i w zacienionych miejscach. Zioło potrzebuje przestrzeni, bo mocno się rozrasta. Lubczyk trzeba regularnie odchwaszczać, żeby niechciane rośliny nie wyjaławiały ziemi – na glebie kwaśnej i ubogiej w składniki odżywcze lubczyk nie będzie wzrastał.

zioła w plastikowych doniczkach

Jak zrobić zielnik? – ogólne wskazówki

Sadząc zioła w ogródku, zadbaj o to, żeby każdy rodzaj miał zapewniony dostęp do światła. Wysokich lub rozłożystych roślin nie umieszczaj w pobliżu tych, które rozrastają się wolniej. Na obrzeżach możesz zasadzić rozmaryn, który przytniesz jak żywopłot, kiedy zacznie piąć się w górę. Pamiętaj o regularnym podlewaniu roślin i zapewnij ziołom wilgotne, ale przepuszczalne podłoże. Większość ziół lubi żyzne i dobrze odżywione gleby, dlatego regularnie nawoź rośliny kompostem. Nie przesadzaj jednak z ilością i częstotliwością nawożenia. Choć może to przyspieszyć wzrost sadzonek, wpłynie negatywnie na intensywność smaku posadzonych ziół. Na zimę wszystkie byliny wrażliwe na mróz wykop z ziemi, przesadź do doniczek i zabierz do domu.

Leave a Comment