Poszukiwana… wiśnia!

Nie wszyscy wiedzą, że wiśnia to znakomita odtrutka i lekarstwo. Poznaj najważniejsze właściwości zdrowotne tych jakże smacznych owoców.

  1. Środek leczniczy powstaje z wyschniętego soku drzewa… czyli z żywicy. W jej skład wchodzą: cukry pentoza i arabinoza oraz galaktoza. Taki środek leczniczy sprawdza się przy stanach zapalnych śluzówki żołądka.
  2. Wiśnie polecane są osobom leczącym anemię. Przy niskim poziomie hemoglobiny to środek niezwykle skuteczny i przynoszący korzystne efekty.
  3. W wiśniach znajdziemy kumaryny z przewagą oksykumaryn, które działają normalizująco przy problemach z prawidłowym krzepnięciem krwi. Spożywanie owoców wiśni zapobiega zawałom związanym z powstawaniem skrzepów.
  4. Wiśnia polecana jest także jako środek przeciwkrwotoczny przy krwotokach z nosa i uszkodzeniach skóry. Można użyć tamponów nasączonych wywarem z liści wiśni.
  5. W medycynie ludowej stosuje się sok z wiśni jako środek odświeżający i przeciwgorączkowy.
  6. Przy zatruciu rybami i owocami stosuje się wywar z kory wiśni. Należy doprowadzić do wrzenia 0,5 l wody, dodać po łyżeczce kory wiśni, świeżego korzenia imbiru, drobno posiekanej cebuli, przykryć i ogrzewać na wolnym ogniu przez około 7 minut. Następnie zdjąć z ognia i odstawić na 20 minut. Taki wywar trzeba wypić w całości.
  7. Świeże owoce wiśni uważane są za delikatne lekarstwo przeczyszczające. Daje efektywne rezultaty zwłaszcza przy zwykłych zaparciach związanych z chwilowymi zaburzeniami perystaltyki jelit.
  8. Napar z owoców wiśni posiada działanie rozkurczowe i uspokajające.
  9. Dzięki zawartości antocyjanów, leukoantocyjanów, flawonoidów i innych związków fenolowych wiśnia pożyteczna jest przy miażdżycy, nadciśnieniu i innych stanach patologicznych związanych z niewystraczającą wytrzymałością naczyń krwionośnych.
  10. Zawarty w wiśniach kwas salicylowy pozwala stosować je na choroby reumatyczne.

Leave a Comment