Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować swoistą nagonkę na cukier. Czy słusznie? Warto przyjrzeć się statystykom. 2,1 miliarda ludzi na świecie boryka się z nadwagą i otyłością. Nieprawidłowa waga prowadzi do wielu innych poważnych chorób. Okazuje się, że produkty dostępne na sklepowych półkach aż kipią od zawartości tłuszczu. Oto kilka danych.
***
Gdzie jest najwięcej cukru?
- Sok owocowy zawiera około 7,5 łyżeczek.
- Jedno ciastko to 0,5 łyżeczki.
- W coca coli znajdziemy aż 9 łyżeczek cukru.
- Dressing do sałatki to 1 łyżeczka – tak samo jak w keczupie.
- Smakowe jogurty to także bomby kaloryczne i zawierają około 4 łyżeczek.
- Porcja dania fast food zawiera najczęściej około 2 łyżeczek.
Najwyższe spożycie cukru notuje się w Finlandii, Meksyku i Wielkiej Brytanii.
Jak cukier wpływ na organizm?
Po pierwsze zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do zwiększonej produkcji insuliny. Szkodzi to także trzustce. Po drugie cukier wywołuje choroby serca. Dzieje się, ponieważ zwiększa poziom trójglicerydów – tłuszczów, które wraz z cholesterolem trafiają do krwi.
Kolejnym, negatywnym oddziaływaniem nadmiernego spożywania tłuszczów są choroby wątroby. Warto wiedzieć, że cukier pochodzący z owoców (fruktoza) jest metabolizowany na energię w wątrobie. Ewentualny nadmiar cukru wywołuje proces magazynowania go w formie tłuszczu. Jest to częsta przyczyna otłuszczenia wątroby.
Jeżeli w naszym menu występuje nadwyżka cukru, wówczas następuje zaburzenie pracy układu odpornościowego. W jaki sposób działa ten mechanizm? Otóż konieczność metabolizowania cukru zmniejsza wchłanianie niezbędnych minerałów i cennych witamin.