Nie da się ukryć, że zdrowie i natura to nieomalże synonimy. O tym, jak wiele dobrego robią dla nas pszczoły wiemy nie od dziś. Myśląc o darach z pasieki mamy na uwadze przede wszystkim miód. Jakie jeszcze inne przeboje z pasieki będą działać na nas zdrowotnie? Skorzystaj z tego, co produkują dla ciebie pszczoły. Są to dla nas prawdziwe leki.
Propolis
Czym jest propolis? To nic innego, jak kit pszczeli. Propolis jest substancją chroniącą przed bakteriami, grzybami oraz wirusami. Pszczoły wyściełają nim wnętrze ula i dzięki temu wzmacniają jego konstrukcję. Kit pszczeli słynie z właściwości dezynfekujących i antyseptycznych. Nie poleca się go osobom uczulonym na jad pszczół lub cierpiącym na atopowe zapalenie skóry i łuszczycę.
Mleczko pszczele
Warto wiedzieć, że mleczko pszczele zapobiega osteoporozie. Ciekawostką jest, iż jest to substancja produkowane przez młode robotnice. Smakuje kwaskowo-gorzko lub lekko słodkawo. Mleczko pszczele słynie z działania odmładzającego, wzmacnia kości i znacznie łagodzi objawy menopauzy. W kosmetyce stosowany jest także przy wypadaniu włosów. Znakomicie nawilża skórę nadając jej elastyczność.
Wosk pszczeli
Świece z wosku udrażniają zatoki. Wosk pszczeli to produkt uboczny powstający w czasie wytwarzania miodu. Jest wydzieliną gruczołów woskowych 12-dniowych pszczół. Zawarte w nim flawonoidy mają działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Wosk pszczeli jest składnikiem kremów, maści, past, a także plastrów.
Pyłek
W pszczelim gospodarstwie pyłek pełni ważną funkcję. Produkowany jest przez pszczoły po to, by karmić nim młode osobniki. W związku z tym skoncentrowane są w nim składniki odżywcze – ważne także w kontekście zdrowia człowieka. Skoncentrowany pyłek dostarcza wapnia i żelaza. W jego składzie znajdziemy także enzymy wspomagające trawienie. Zaleca się spożywanie 8 łyżek pyłku dziennie. Może być on składnikiem sałatek, jogurtów, z powodzeniem można go dodać do mleka.
Pierzga
W składzie pierzgi pszczelej znajdziemy miód, ślinek i pyłek kwiatowy. To zbita masa zbierana z ramek w ulach. Pierzga działa odżywczo i wzmacniająco. Pierzgi nie wolno jednak przedawkować, gdyż zawiera miód bogaty w cukry proste.
Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.