Święta Bożego Narodzenia za pasem, a za mną już od listopada „chodził” tradycyjny bigos. Dlatego też postanowił marzenie kulinarne wprowadzić w życie i przyrządzić pyszny i aromatyczny bigos świąteczny.
Jeśli chodzi o proporcje i przyprawy, robię praktycznie wszystko „na oko”. W przepisie postaram się podać dokładne składniki i przyprawy, jakich dodałam.
Przepis:
- 1,5 – 2 kg kapusty z marchewką
- 0,5 kg żeberek
- szponder wołowy
- 0,7 kg kiełbasy
- przyprawy: sól, pieprz, listek laurowy, ziele angielskie, lubczyk, majeranek (i inne według naszego uznania)
- pół cytryny
- suszone śliwki
- suszone grzyby
- kieliszek czerwonego, wytrawnego wina
- 2 cebule
Wykonanie:
Nie lubię kwaśnego bigosu, dlatego też kapustę kilka razy przelałam wodą i odcisnęłam. Fani kwaśnego bigosu nie muszą aż tyle razy przelewać kapusty. Zawsze warto zostawić sok z kapusty, bo jeśli bigos wyjdzie mało kwaśny, wówczas można go dokwasić pozostawioną kapustą.
Na dół garnka kładziemy szponder wołowy i żeberka, garnek wykładamy kapustą (można ją porwać na mniejsze kawałki). Dodajemy przyprawy i zalewamy kapustę wodą. Gotujemy przez około 2 godziny. Dodajemy do bigosu suszone śliwki i grzyby. Podlewamy kieliszkiem wina czerwonego. Następnie kroimy cebulę i kiełbasę w kostkę. Smażymy na łyżce oleju (może być nawet olej kokosowy). Kiedy cebulka zarumieni się, a kiełbasę odpowiednio podsmażymy dodajemy składniki do garnka z bigosem. Całość dokładnie mieszamy. Do bigosu dodajemy sok z wyciśniętej cytryny.
Aby bigos nam się nie przypalił, zmniejszajmy ogień i dokładnie mieszajmy co jakiś czas wszystkie składniki. Szponder wołowy i żeberka nie wyjmujemy z garnka dopóki mięso samo nie oddzieli się od kości. Jeśli już do tego dojdzie, mięso kroimy w kawałki i dodajemy ponownie do gotującej się kapusty. Taki bigos należy gotować przez kilka – kilkanaście godzin. Zależy, ile mamy czasu. Im dłużej, tym smak będzie lepszy.
Można, ale nie trzeba zrobić zasmażkę, która zwiąże wszystkie składniki. W jaki sposób zrobić zasmażkę? Pół cebuli kroimy w drobną kostkę. Na patelni rozpuszczamy dwie łyżki masła, podsmażamy pokrojoną cebulę i dodajemy dwie łyżki mąki. Zasmażkę dodajemy do kapusty i dokładnie mieszamy. Gotujemy na wolnym ogniu jeszcze przez około godzinę.
Bigos jest lepszy, jeśli poleży w chłodnym miejscu przez około 2 dni.