Przy udarze mózgu liczą się sekundy! Sprawdź, jak możesz pomóc bliskiej osobie

Udar mózgu potrafi w jednej chwili zmienić codzienność człowieka o 180 stopni. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób. Jeśli chory przetrwa pierwszą, ostrą fazę choroby, być może będzie już niesprawny do końca życia. Ta niesprawność dotyka wielu aspektów. Często występuje paraliż jednej strony ciała lub zupełna utrata mowy. Jak reagować przy pierwszych oznakach schorzenia?

***

Turbulencje mózgu

Udar mózgu to przede wszystkim miejscowe zaburzenia krążenia krwi w mózgu. Niestety, jest to jedna z głównych przyczyn śmierci osób starszych w Polsce. Wszystko zależy od tego, czy udar mózgu był rozległy. Jeżeli nie, wówczas istnieje aż 50% procent szans na to, by wszystkie dysfunkcje uległy cofnięciu. Udar mózgu może pojawić się w dwóch postaciach:

mozg

  • Udar niedokrwienny – nazywany inaczej zawałem mózgu. Kiedy dochodzi do punktu krytycznego, zostaje wstrzymany dopływ krwi do mózgu. Do niedokrwiennych udarów mózgu dochodzi wtedy, gdy skrzep krwi lub blaszka miażdżycowa zatyka wnętrze naczynia krwionośnego doprowadzającego krew do mózgu.
  • Udar krwotoczny – znany również pod nazwą: wylew. Udar krwotoczny polega na tym, ze z uszkodzonych naczyń wylewa się krew bezpośrednio do mózgu lub pomiędzy mózg a czaszkę. W tym kontekście może wystąpić krwotok śródmózgowy (krew wylewa się do mózgu) lub krwotok podpajęczynówkowy wiążący się najczęściej z pęknięciem tętniaka.
  • Mogą wystąpić również tak zwane miniudary, które są zazwyczaj zwiastunem bardziej poważnej choroby.

Jak rozpoznać udar?

Symptomy świadczące o tym, że wystąpił udar powodują przede wszystkim zaburzenia czucia występujące po jednej stronie ciała. Szybkie rozpoznanie zmian udarowych pozwoli wezwać pogotowie ratunkowe. Dla udaru charakterystyczne jest również opadanie kącika ust, dziwny grymas twarzy, zaburzenia mowy, trudności w porozumiewaniu się, bełkotanie, zupełna utrata zdolności komunikacji. Chory ma problemy z utrzymaniem równowagi, traci orientację i ma zaburzenia świadomości. Ostra faza udaru to przede wszystkim objawy typowo motoryczne.

zmiana

Oceniając stan bliskiej osoby możemy posiłkować się następującym testem:

  1. Poproś osobę z podejrzeniem udaru, aby się uśmiechnęła.

Twarz asymetryczna, opadanie kącika ust mogą świadczyć o udarze mózgu.

  1. Niech powtórzy wyrażenia: „szal cioci Basi”, pogoda w kratkę”

Bełkotliwa mowa, brak reakcji – mogą świadczyć o udarze.

  1. Poproś chorego, aby w pozycji leżącej uniósł do góry naprzemiennie ręce i nogi.

Chory nie unosi kończyny, nogi lub ręce natychmiast opadają – podejrzenie udaru.

W takich przypadkach należy niezwłocznie wezwać pogotowie!

Leave a Comment