Reumatyzm i jego przejawy

Warto wiedzieć, że na reumatyzm wpływa bardzo wiele jednostek chorobowych. Zasadniczo reumatyzm obejmuje nie tylko stawy, lecz także cały układ ruchu. Reumatyzm kojarzy się przede wszystkim z ostrym i przewlekłym bóle. Za dolegliwości bólowe odpowiadają substancje produkowane i uwalniane przez komórki zapalenia. Tymi substancjami są: prostaglandyna oraz histamina. Komórkami zapalenia zaś są: leukocyty, czyli granulocyty, limfocyty, płytki krwi, makrofagi, a także tak zwane komórki tuczne.

Reumatyzm niejedno ma imię

Jednostki chorobowe odpowiedzialne za reumatyzm przyporządkowane są najczęściej do dwóch grup. Pierwsza z nich związana jest ze starzeniem tkanek (obejmująca takie choroby, jak osteoporoza czy zwyrodnienie tkanek). Druga zaś grupa nie jest związana z wiekiem. W zakresie tej grupy można wyróżnić zaburzenia metaboliczne oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Do tej pory naukowcy nie są w stanie określić dokładnych przyczyn powstawania chorób reumatycznych. Można jednak wyróżnić dwa przodujące czynniki patogenne: szkodliwy wpływ środowiska oraz skłonności genetyczne. Kolejną kwestią mogącą wpływać na powstawanie schorzeń reumatycznych są:

  • Wady postawy,
  • Nieprawidłowe żywienie – ubogie w wapń,
  • Nieleczona angina.

 

Ból kolana

Objawy i leczenie reumatyzmu

Typowym objawem dolegliwości reumatycznych jest silny ból stawów. W skrajnych przypadkach ból uniemożliwia codzienną aktywność i spełnianie obowiązków zawodowych. Reumatyzm może być przyczyną ciągłego zmęczenia, uczucia rozbicia, rozdrażnienia, stanów depresyjnych. Choroba prowadzi do trwałych zmian w stawach, a także dotyka takich narządów, jak: układ nerwowy, płuca, serce, nerki. Tych zmian niestety nie można już cofnąć.

Do najczęściej występujących schorzeń reumatycznych zaliczymy:

Reumatyzm tkanek miękkich

Pojawiają się wówczas bóle w okolicy barków nazwane zespołem bolesnego barku. Taki rodzaj choroby reumatycznej może powstać w wyniku długotrwałego obciążenia mięśni.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Jest to jedno z typowych schorzeń reumatycznych. Do objawów choroby można zaliczyć bóle rąk i stóp, sztywność stawów, a nawet dolegliwości związane z układem krwionośnym.

Choroba zwyrodnieniowa

Podczas trwania tej choroby ból nasila się pod koniec dnia. To właśnie wtedy stawy są najbardziej przeciążone chodzeniem. Schorzeniu mogą towarzyszyć: drętwienie rąk, zawroty i bóle głowy. PrześwietlenieLeczenie reumatyzmu uzależnione jest od rodzaju choroby oraz stopnia jej zaawansowania. Dużą rolę odgrywa wczesne rozpoznanie choroby. Tak, jak wyżej wspomniano – posuniętych zmian nie da się cofnąć. W celu leczenia reumatyzmu stosuje się między innymi leki zmniejszające aktywność substancji wywołujących stan zapalny. Ciężkie przypadki choroby wymagają stosowania leków nowej generacji – tak zwanych leków biologicznych. Ich zadaniem jest wiązanie białych ciałek krwi, które rozwijają się w sposób niekontrolowany. Dużą rolę odgrywa rehabilitacja: ćwiczenia usprawniające stawy, masaże, leczenie ciepłem oraz zimnem, elektroterapia, magnetoterapia itp.

Leave a Comment