Rosołek dobry na wszystko

Z pewnością wielokrotnie słyszeliśmy od mamy lub babci: „Chora?… Zaraz ugotuję ci pyszny rosołek”! Przysmak ten kojarzy się przede wszystkim z tak zwaną niedzielną zupą. Tradycyjny świąteczny obiad to oczywiście rosół z kluskami oraz schabowy. Popularność opisywanej potrawy jest zatem niekwestionowana. Okazuje się, że mamy i babcie mają rację. Domowy rosołek posiada wiele właściwości prozdrowotnych.

***

Jaka siła drzemie w rosole?

Rosół to potrawa, którą cechuje specyficzny aromat. Klasyczna receptura bazuje na kompilacji różnych rodzajów mięsa, warzyw i przypraw. W moim domu wspaniały rosół gotowała nie babcia, lecz dziadek. Legendarny rosołek dziadka opierał się na: udkach kurczaka, wołowinie, kawałku wieprzowiny, marchewce, selerze, ziołach, pietruszce, zielu angielskim, listku laurowym itp. (przepis podam później). To właśnie składniki decydują o właściwościach zdrowotnych tej potrawy.

bulion

Jednym ze składników zupy jest cysteina. Wytwarza się podczas dłuższego gotowania drobiu. Pamiętajmy jednak o tym, by nie dodawać zbyt dużej ilości soli, gdyż lecznicze atrybuty cysteiny giną przy zwiększonych ilościach białego dodatku kuchennego.

Cysteina hamuje migrację białych ciałek krwi, które spełniają ważną rolę podczas walki z czynnikami wywołującymi różnego rodzaju zapalenia. Ponadto rosół jest niezwykle pomocny podczas procesów trawiennych. Zawiera w swym składzie prolinę i glicynę, i tym samym niweluje wzdęcia, gazy oraz inne dolegliwości brzuszne. W wywarze aromatycznego rosołu można znaleźć także kwas hialuronowy. Bierze on udział w produkcji kolagenu. Odpowiednie ilości kolagenu zapewniają właściwe wiązania międzykomórkowe.

Rosół może obniżyć ciśnienie

W tym przypadku również chodzi o obecność kolagenu. Składnik ten pochodzi z mięsa drobiowego. Jego następną właściwością jest przeciwdziałanie zwężaniu tętnic. Podkreślę jeszcze raz: nie wolno przesadzać z solą! Nadmierne ilości soli znacznie zmniejszają wartość odżywczą rosołu.

rosol

Mój przepis na pyszny rosół

Preferuję rosół z kurczaka. Przepis jednak zawiera inne rodzaje mięsa.

Składniki:

  • 4 udka z kurczaka,
  • 30 dkg dobrej jakości wołowiny,
  • 10 dkg wieprzowiny,
  • 3 suszone grzyby,
  • 3 marchewki,
  • 2 pietruszki + natka do posypania gotowego rosołu,
  • Mały seler,
  • Cebula,
  • Pieprz, sól – dla smaku.
  1. Cebulę opiekamy na ogniu. Wkładamy ją do garnka, w którym już znajduje się: umyte mięso, pokrojona marchewka, pietruszka, seler, grzyby.
  2. Całość zalewamy 2l wody. Gotujemy na wolnym ogniu, zbierając co jakiś czas szumowiny. Dobry rosół musi być przede wszystkim klarowny.
  3. Gotuję rosół przez ok. 4 godziny. Dzięki temu ze wszystkich składników można wydobyć esencjonalny aromat.

Smacznego!

Inny dobry przepis na rosół z kurczaka znajdziecie pod linkiem: http://zagrodowy.pl/konrad-birek-przyrzadza-rosol-z-kurczaka-zagrodowego-rosolowego/.

Leave a Comment