Z pewnością wielokrotnie słyszeliśmy od mamy lub babci: „Chora?… Zaraz ugotuję ci pyszny rosołek”! Przysmak ten kojarzy się przede wszystkim z tak zwaną niedzielną zupą. Tradycyjny świąteczny obiad to oczywiście rosół z kluskami oraz schabowy. Popularność opisywanej potrawy jest zatem niekwestionowana. Okazuje się, że mamy i babcie mają rację. Domowy rosołek posiada wiele właściwości prozdrowotnych.
***
Jaka siła drzemie w rosole?
Rosół to potrawa, którą cechuje specyficzny aromat. Klasyczna receptura bazuje na kompilacji różnych rodzajów mięsa, warzyw i przypraw. W moim domu wspaniały rosół gotowała nie babcia, lecz dziadek. Legendarny rosołek dziadka opierał się na: udkach kurczaka, wołowinie, kawałku wieprzowiny, marchewce, selerze, ziołach, pietruszce, zielu angielskim, listku laurowym itp. (przepis podam później). To właśnie składniki decydują o właściwościach zdrowotnych tej potrawy.
Jednym ze składników zupy jest cysteina. Wytwarza się podczas dłuższego gotowania drobiu. Pamiętajmy jednak o tym, by nie dodawać zbyt dużej ilości soli, gdyż lecznicze atrybuty cysteiny giną przy zwiększonych ilościach białego dodatku kuchennego.
Cysteina hamuje migrację białych ciałek krwi, które spełniają ważną rolę podczas walki z czynnikami wywołującymi różnego rodzaju zapalenia. Ponadto rosół jest niezwykle pomocny podczas procesów trawiennych. Zawiera w swym składzie prolinę i glicynę, i tym samym niweluje wzdęcia, gazy oraz inne dolegliwości brzuszne. W wywarze aromatycznego rosołu można znaleźć także kwas hialuronowy. Bierze on udział w produkcji kolagenu. Odpowiednie ilości kolagenu zapewniają właściwe wiązania międzykomórkowe.
Rosół może obniżyć ciśnienie
W tym przypadku również chodzi o obecność kolagenu. Składnik ten pochodzi z mięsa drobiowego. Jego następną właściwością jest przeciwdziałanie zwężaniu tętnic. Podkreślę jeszcze raz: nie wolno przesadzać z solą! Nadmierne ilości soli znacznie zmniejszają wartość odżywczą rosołu.
Mój przepis na pyszny rosół
Preferuję rosół z kurczaka. Przepis jednak zawiera inne rodzaje mięsa.
Składniki:
- 4 udka z kurczaka,
- 30 dkg dobrej jakości wołowiny,
- 10 dkg wieprzowiny,
- 3 suszone grzyby,
- 3 marchewki,
- 2 pietruszki + natka do posypania gotowego rosołu,
- Mały seler,
- Cebula,
- Pieprz, sól – dla smaku.
- Cebulę opiekamy na ogniu. Wkładamy ją do garnka, w którym już znajduje się: umyte mięso, pokrojona marchewka, pietruszka, seler, grzyby.
- Całość zalewamy 2l wody. Gotujemy na wolnym ogniu, zbierając co jakiś czas szumowiny. Dobry rosół musi być przede wszystkim klarowny.
- Gotuję rosół przez ok. 4 godziny. Dzięki temu ze wszystkich składników można wydobyć esencjonalny aromat.
Smacznego!
Inny dobry przepis na rosół z kurczaka znajdziecie pod linkiem: http://zagrodowy.pl/konrad-birek-przyrzadza-rosol-z-kurczaka-zagrodowego-rosolowego/.