Na czym polega aromaterapia? To nic innego, jak stosowanie olejków eterycznych uzyskiwanych z roślin aromatycznych. Celem aromaterapii jest przywrócenie wewnętrznego spokoju, odprężenie, a także zmniejszenie przykrych dolegliwości. Olejki eteryczne uzyskiwane są liści, kwiatów, korzeni, nasion, owoców, kory albo żywicy.
Początki aromaterapii
Początki leczenia olejkami eterycznymi dostrzegane są już w starożytności. Aromaty stosowane wtedy wewnętrznie i zewnętrznie. Przykładowo – uważano, że wdychanie olejku eukaliptusowego oczyszcza drogi oddechowe, zaś wyciągi z jałowca pomagają przy łagodzeni wszelakich bóli mięśniowych. Nowożytna aromaterapia bierze swój początek w latach 20. XX wieku. To właśnie wtedy francuski chemik R.M. Gattefosse oparzył się podczas wytwarzania perfum. Następnie zanurzył oparzoną rękę w olejku lawendowym i zaobserwował, jak szybko rana zagoiła się.
Stosowanie aromaterapii poleca się osobom cierpiącym na schorzenia natury emocjonalnej, bóle głowy, napięcie przedmiesiączkowe, bezsenność i stres. Przy stosowaniu aromaterapii powstaje mechanizm wyzwalający zmysł węchu oraz zdolności wchłaniające skóry. Dodatkowo w aromaterapii można zastosować masaż.
Niektóre olejki eteryczne i ich oddziaływanie
Eukaliptusowy
Pozyskiwany jest z liści. Posiada silny i pobudzający zapach. Można go stosować do kąpieli, parówek i masażu. Ułatwia odkrztuszanie i łagodzi bóle mięśni.
Różany
Olejek pozyskiwany jest z płatków róż. Używa się go do kąpieli i masażu. Posiada silne właściwości odprężające i relaksujące.
Rumiankowy
Powstaje z suchych kwiatów i charakteryzuje się słodkawym zapachem. Ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne.
Sosnowy
Pozyskiwany z pędów sosny z igliwiem. Pobudza za pomocą leśnego aromatu. Znacznie ułatwia odkrztuszanie.
Lawendowy
Uzyskiwany jest z kwitnących wierzchołków pędów. Posiada ciężki i lekko słodkawy zapach. Leczy stres, zranienia i oparzenia skóry.
Miętowy
Powstaje z liści. Posiada świeży i pobudzający zapach. Stosowany jest do inhalacji, kąpieli, płukania ust i gardła.