Sezon na boreliozę

Znana dopiero od lat 80. XX wieku borelioza budzi strach wśród wszystkich. Warto podkreślić, iż choroba istniała wcześniej, jednak jej objawy opisywano jako inne choroby. Dodatkowo trudno stwierdzić, ile kleszczy przenosi boreliozę. Co roku ten stan się zmienia. Jakie zatem kleszcze przenoszą chorobę? Musi to być kleszcz, który jest nosicielem krętków Borelia. Nie oznacza to jednak, że nosiciel zaraża zawsze.

Jak atakują nas kleszcze?

Gdzie najczęściej można napotkać kleszcze? Bytują w trawach i na krzewach. Mitem zatem jest, że spadają na nas z drzew. Ten podstępny pajęczak ma czułki, które wyczuwają, kiedy zbliża się do nich jakaś ofiara. Kiedy zbliżamy się do miejsca jego pobytu, kleszcz zsuwa się z krzaczka na nieosłoniętą część ciała. Następnie „spaceruje” po naszym ciele, by znaleźć dogodne miejsce do wkłucia się. Kleszcz szuka delikatnej skóry, a tak znajduje się na przykład w pachwinach czy pod kolanami. Za pomocą specjalnej substancji znieczula skórę wokół i wprowadza w głąb fałdki ryjek, którym zaczyna ssać krew.

Co zrobić, kiedy zauważymy kleszcza?

Kleszcza należy prawidłowo wyjąć. Nie wolno go niczym smarować czy wykręcać. Jak wygląda procentowo ryzyko zakażenia boreliozą? Według statystyk ryzyko zachorowania na boreliozę wynosi około 0,3-1,5%. Tak, jak wyżej wspomniano nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii Borelia.

Kiedy pajęczak jest już wyciągnięty, spokojnie czekamy i obserwujemy nasze ciało. Musimy sprawdzić, czy pojawi się rumień. Najczęściej taki rumień pojawia się od 3 do 30 dni od zakażenia. Jeśli rumień pojawi się wcześniej, prawdopodobnie nie jest to borelioza. Zawsze trzeba udać się do lekarza, który rozpozna, czy zaraziliśmy się boreliozą. Jeżeli pojawia się tak zwany rumień wędrujący, wtedy nie są potrzebne dodatkowe badania. Lekarz zleci antybiotykoterapię. Należy podkreślić, że każda postać boreliozy wymaga badań oprócz rumienia wędrującego.

Jakie objawy mogą świadczyć o boreliozie?

O zakażeniu bakteriami Borelia mogą świadczyć następujące symptomy:

  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • Bóle mięśni, twarzy, uczucie rozbicia,
  • Objawy zapalenia w okolicach serca,
  • Rumień wędrujący,
  • Porażenie nerwu twarzowego,
  • Opuchnięcie stawów,
  • Nudności, wymioty.

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com

Leave a Comment