Sposoby na zmęczone stopy

Cały dzień na nogach… Takie stwierdzenie pada z wielu ust. Taki stan niesie za sobą wiele skutków ubocznych. Zaliczymy do nich opuchliznę, ból łydek, pęcherze czy odciski. Szczególnie w upały dolegliwości te są niezwykle uciążliwe. Warto znać kilka sposobów, które przyniosą ulgę zmęczonym stopom.

Kąpiel z solą i wodą

W jaki sposób przygotować kąpiel z dodatkiem soli? Bardzo prosto. Do miski wlej 3 litry ciepłej wody. Następnie wsypujemy dwie czubate łyżki soli magnezowej i czubatą łyżkę sody. Należy wszystko dokładnie wymieszać, aby się rozpuściło. Można dodać do tej mieszanki naparu z kwiatów lawendy, który dodatkowo zregeneruje skórę, zadziała antyseptycznie i przeciwskurczowo. Taka kąpiel złagodzi podrażnienia i zmniejszy uczucie zmęczenia. Ponadto poprawi równowagę elektrolityczną w całym organizmie.

Zimne i ciepłe okłady

Warto wiedzieć, że ciepło rozszerza naczynia krwionośne i usprawnia przepływ krwi w małych naczynkach. W jaki sposób można wykonać takie okłady. Przygotowujemy dwie miski. W jednej znajduje się ciepła woda, w drugiej kostki lodu. Moczymy ręcznik i okładamy jedną stopę i łydkę. Po tym procesie masujemy się kostkami lodu. Podobnie postępujemy przy drugiej nodze i stopie. Takie masaże i okłady rozluźniają mięśnie i łagodzą skurcze. Zimno zmniejsza opuchliznę i znacznie zmniejsza uczucie ciężkości. W jaki sposób się to dzieje? Zimno chwilowo „wyłącza” receptory w skórze oraz nerwy.

Szczotkuj skórę na sucho

Do tego zabiegu będzie ci potrzebna szczotka z naturalnego włosia. Masaż wykonujemy na suchej skórze, nieposmarowanej kosmetykiem. Zaczynamy od czubków palców i przesuwamy szczotkę w górę przez łydki, kostki i kolana. Siłę nacisku należy uzależnić od potrzeb. Taki masaż nie może być dla nas bolesny. Przykładowo: przy skórze naczynkowej taki nacisk musi być niewielki. Każdą nogę masuj przez około 10 minut. Zabieg powtarzamy 2-3 razy w tygodniu. Co może nam przynieść taki proceder? Po pierwsze poprawia krążenie krwi i limfy, zmniejsza opuchliznę i łagodzi uczucie ciężkości. Po drugie relaksuje i łagodzi bóle mięśni.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment