Stawy kolanowe mogą dopiec

Stawy kolanowe mogą przysporzyć nam wiele problemów. Wystarczy wspomnieć chociażby o tym, że pod względem wielkości i „używalności” narażone są na obciążenia. Jeśli już teraz zadbasz o ich zdrowie, odwdzięczą się dobrą pracą przez długie lata.

Niektórzy porównują kolana do łożysk pracujących cały czas przez dziesiątki lat. Przez wiele lat są w stanie znosić bardzo wiele obciążeń. Niestety, przeciążenia stawów kolanowych prowadzą do procesów zwyrodnieniowych.

Sport to zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Badania pokazują, że dzieci uprawiające sport pomiędzy 11. a 18. rokiem życia mają grubszą i mocniejszą chrząstkę. Aktywność znacznie wzmacnia stawy. Bardzo ważna jest dbałość o mięśnie, które otaczają stawy. To właśnie one stabilizują całą naszą postawę. Dla kolan ważne są także spacery. Jeżeli nie jesteś aktywny, zacznij od ćwiczeń odciążonych, na przykład od pływania na basenie. Przyczyną obciążonych stawów kolanowych jest nadwaga. Każdy dodatkowy kilogram to problem dla kolan. Schudnięcie nie wyleczy stawów, ale sprawi, że mogą ustąpić niektóre dolegliwości. Warto wiedzieć, że dla stawów dobroczynne są kwasy tłuszczowe omega-3 i antyoksydanty. Właściwa dieta powinna opierać się także na białkach. Dobra rada! W tkankach lubi gromadzić się szkodliwy kwas moczanowy. Jeżeli chcesz zachować zdrowie, to ogranicz spożywanie czerwonego wina i mięsa.

Zmiany przeciążeniowe

Zmiany przeciążeniowe mają swoje dosadne „przydomki”. Dzięki nazwom łatwo zidentyfikować źródło problemu. Przykładem jest kolano skoczka – inaczej zmiana zwyrodnieniowa więzadła rzepki w okolicy przyczepu dolnego bieguna rzepki. Zwyrodnienie występuje u osób, których działalność sportowa oparta jest na wyskoku. Kolano biegacza objawia się bólem w okolicy bocznej, pod rzepką, niekiedy w okolicy miednicy w części bocznej lub przyśrodkowej.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

 

Leave a Comment