Szybkowar – musisz mieć go w kuchni

Szybkowar to inaczej garnek ciśnieniowy, którego początki sięgają XVII wieku. Jest to naczynie, ułatwiające gotowanie, zwłaszcza kulinarnym amatorom. Jego obsługa jest banalnie prosta, a proces przygotowania posiłków niezwykle szybki. Co można w nim przyrządzić – prawie wszystko. 

Jak działa szybkowar?

Ze względu na specyficzny sposób gotowania, czas przyrządzania posiłków można skrócić nawet trzykrotnie. Wewnątrz naczynia bowiem powstaje wysokie ciśnienie i temperatura – sięgająca nawet 120 stopni Celsjusza. Przyczynia się do tego szczelna pokrywa, wyposażona w specjalną uszczelkę.To dzięki niej para wodna nie może wydostać się na zewnątrz, co wpływa na wzrost ciśnienia i szybkość gotowania. By nie doprowadzić do rozerwania naczynia, szybkowar posiada dwa zawory: zawór regulator oraz zawór bezpieczeństwa. Szybkowar wykorzystuje prawa fizyki, a został wynaleziony przez Denisa Papina już w XVII wieku. Początkowo był zwany kociołkiem Papina. Najczęściej wykonuje się go z aluminium lub stali nierdzewnej. Obecnie na rynku znajdują się szybkowary umożliwiające gotowanie na dwóch poziomach, dzięki specjalnym wkładom.

Jak gotować w szybkowarze?

Obsługa tego urządzenia jest prosta, jednak należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Całość dania, przed zamknięciem pokrywy należy zalać wodą, ale jej poziom nie może przekraczać 2/3 naczynia. Po podgrzaniu, gotujemy na wolnym ogniu. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, zwłaszcza rozdział jak bezpiecznie otwierać i zamykać pokrywę. Nigdy nie należy otwierać jej na siłę. Ze szczególną uwagą trzeba dbać o uszczelkę, po każdym użyciu należy dokładnie ją umyć i osuszyć. To ona zapewnia bezpieczeństwo podczas gotowania. 

Zastosowanie szybkowaru

Osoby posiadające to naczynie cieszą się szybkością gotowania, oszczędzając tym samym energię. Korzystając szybkowaru zachowujemy większość wartości odżywczych. Najczęściej gotuje się w nim zupy, sosy, dania jednogarnkowe typu leczo lub gulasz. Dzięki niemu uzyskamy idealną golonkę lub żeberka. Doskonale nadaje się do przyrządzania dań z grochem, fasolą oraz gotowania ryżu lub kasz. Ziemniaki do obiadu będą gotowe w zaledwie 8 minut. Smaczne gotowanie jeszcze nigdy nie było tak proste. Oto przykładowy przepis:

Golonka z szybkowaru

Składniki:

Do gotowania

 • 6 sztuk golonki wieprzowej
 • 1 cebula
 • 2 pietruszki
 • 2 marchwie
 • Pół selera
 • 4 liście laurowe
 • 5 ziarenek ziela angielskiego
 • 6 ziarenek pieprzu
 • 3 łyżeczki soli

Do pieczenia

 • 6 ząbków czosnku
 • Puszka jasnego piwa
 • Wedle uznania sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Golonki należy włożyć do szybkowaru. Zalać wodą, dodać warzywa, przyprawy, gotować około 20 minut. Dla porównania w zwykłym garnku zajęłoby to około trzech godzin. Golonki powinny być miękkie, ale nie mogą się rozpadać. Po wspomnianym czasie należy wyciągnąć je z wody, a po ostygnięciu ponacinać nożem i natrzeć czosnkiem oraz przyprawami. Następnie ułozyć je w naczyniu do pieczenie, zalać piwem i piec w 190 stopniach Celsjusza przez około 30 minut.

Dla osób nie do końca zdecydowanych na szybkowar, ale lubiących dobrze zjeść, poleca się inwestycję w zestawy nowoczesnych garnków. 

Leave a Comment