Jak sama nazwa wskazuje, kortykoterapia jest metodą leczenia. Określając szczegółowo to leczenie kortykosteroidami podawanymi zazwyczaj w sposób doustny. Kiedy są wskazania do stosowania kortykoterapii i jakie są jej tajemnice?
Kortykosteroidy
Według definicji kortykosteroidy to inaczej hormony steroidowe produkowane w korze nadnerczy. Ich głównym zadaniem jest stabilizacja procesów przemiany białek, węglowodanów i tłuszczów. Do kortykosteroidów zaliczamy kortyzol, kortykosteron oraz kortyzon. W tematyce zakresu działania kortykosteroidów jest także działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne.
Zadania, jakie stoją przed kortykosteroidami:
- zmniejszają zużycie glukozy w tkankach,
- wzmacniają działanie adrenaliny
- uzupełniają niedobór hormonów nadnerczy
- leczenie wstrząsu anafilaktycznego, astmy oskrzelowej, chorób autoimmunologicznych (w tym: choroby Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalnego zapalenia stawów, niedokrwistości hemolitycznej itp.), miejscowych zmian zapalnych w dermatologii.
Skutki uboczne
Niestety, kortykoterapia niesie za sobą szereg skutków ubocznych. Po pierwsze hamuje czynność nadnerczy. Po drugie może prowadzić do zakażeń skórnych, które są wywołane przez znaczny spadek odporności organizmu. System biologiczny jest zatem bardziej wrażliwy na ataki bakterii, grzybów i wirusów. Jeśli chodzi o problemy skórne można wspomagać się lekami przeznaczonymi dla osób z problemami skórnymi, które są zmuszone do poddawania się kortykoterapii. Zadaniem tego typu leków jest łagodzenie stanów zapalnych. Przykładem takiego preparatu jest Diprobase.
Inne działania niepożądane
Stosując kortykoterapię trzeba mieć się na baczności. Wśród skutków ubocznych można wyróżnić zmiany neurologiczne i psychiatryczne. Często pojawiają się zmiany nastroju, bezsenność, depresja, a nawet myśli samobójcze.
Ponadto stosowanie leków kortykosteroidowych może być przyczyną utraty wapnia, zaburzeń cyklu miesiączkowego, jaskry, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz węglowodanowej itp.