Z czym zazwyczaj kojarzy nam się topola? Oczywiście z drżącymi na wietrze listkami. Ludowe legendy i wierzenia mają na to swoje wytłumaczenie. Otóż listki drżą ze strachu, bo dawno, dawno temu powiesił się na topoli Judasz Iskariota (inne drzewa odmówiły mu swej gałęzi). Inne tłumaczenia twierdzą, że topola drży, ponieważ… siedzi na niej sam diabeł.
Współcześnie oczywiście nie dajemy wiary legendom ludowym. Aaa i zapomniałabym o czymś naprawdę ciekawym. Niegdyś osikowymi kołkami zbijano trumnę. Po co? Oczywiście po to, by duch zmarłego nie snuł się po świecie i nie straszył żywych.
Topola biała, czarna i osika
Topola biała, czarna i osika to gatunki topoli. Można również spotkać mieszańce – na przykład topoli czarnej z przeróżnymi gatunkami topoli amerykańskiej czy kanadyjskiej. Warto wiedzieć, że kwiaty topoli potrafią uczulać i tym samym wywołują łzawienie oczu, kichanie oraz silny katar.
Kiedy może pomóc nam topola?
Topolę już od dawna wykorzystuje się w celach leczniczych (już od średnioweicza). Włoski lekarz Matthiolus w XVI wieku zalecał terapię polegającą na stosowaniu kory i pączków wskazując tym samym na ich przeciwzapalny charakter. Kiedy można zbierać pączki? Pączki można zbierać późną jesienią, poczas łagodnej zimy lub wczesną wiosną. Do czerwca można zaś zebrać młode liście, które podobnie jak kora można suszyć.
Właściwości zdrowotne topoli według naturopatów:
- ekstrakty z topoli osiki zalecane są osobom cierpiącym przez nietrzymanie moczu, a także nadwrażliwość pęcherza,
- osika posiada dobroczynny wpływ na współczulny układ nerwowy,
- ponadto uspokaja układ pokarmowy: niweluje wodnistą biegunkę,
- łagodzenie bóli głowy,
- przetwory z topoli działają napotnie, przeciwgorączkowo, moczopędnie, a także przeciwbólowo,
- ekstrakty z topoli oddziałują antyseptycznie, ściągająco, grzybobójczo i dzięki temu ułatwiają gojenie się ran oraz owrzodzeń,
- Topola potrafi złagodzić stan zapalny zatok – należy ją wcierać w bolące miejsca.