Trudna walka z migreną

Objawy migreny są bardzo nieprzyjemne. Symptomy migreny to silny ból głowy, nudności, wymioty. Przez silne migreny wiele osób nie jest w stanie normalnie funkcjonować i wykonywać codziennych obowiązków. Dolegliwość naprawdę może odebrać radość z życia. Na szczęście jest światełko w tunelu. Zapraszam do lektury artykułu.

Migrena to nie tylko potężny ból głowy. To zazwyczaj przewlekła choroba natury neurologicznej. Według statystyk na migrenę zapada około 10-16% populacji świata. Warto podkreślić, że migrenowy ból głowy dotyka najczęściej osób pomiędzy 25. A 50. rokiem życia. Choroba dotyka głównie kobiety. Co możemy zrobić?

***

Przyczyny

Przyjmuje się, że migrena jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Przyczyną jest prawdopodobnie pewna dysfunkcja pnia mózgu. Dzisiaj wiemy, że migrena wynika z nadmiernej wrażliwości układu nerwowego i naczyniowego na pewne bodźce płynące z zewnątrz lub z wewnątrz. Jeśli zdrową osobę atakuje nadmiar bodźców, wówczas mechanizmem obronnym jest odcięcie. Mózg osoby cierpiącej na migrenę tego nie potrafi. Stałe bóle migrenowe powodują ubytki w mózgu porównywane nawet do zmian udarowych.

Profilaktyka

Należy przede wszystkim zadbać o właściwą profilaktykę. Mówiąc prościej – zróbmy wszystko, aby zapobiec atakom migreny. Jeżeli czujesz, że zbliża się atak, przypomnij sobie co robiłeś przez ostatnie 24h doby. W ten sposób będzie można wyszczególnić czynniki, które mogły wywołać ból.

Fazy migreny

Na samym początku występuje faza wstępna. Pierwsze symptomy pojawiają się na około 3 godziny przed atakiem głównym. Może to być wstręt do światła, czasem pojawia się nadmierny apetyt lub zmiana nastroju. Kolejna faza została nazwana aurą. To przemijające nieprawidłowości neurologiczne. Występują pod postacią zaburzeń wzrokowych, na przykład rejestrowanie błysków, ciemnych plam czy paprochów. Trzecią fazą jest ból głowy. Obejmuje najczęściej okolicę skroni lub tył głowy. Podczas ataku chory nie toleruje światła, dźwięków i zapachów. Ból utrzymuje się od 4 do 72 godzin. Kolejną fazą jest ustępowanie objawów, końcowa faza zaś to wyczerpanie organizmu.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment