Wiosenna alergia

Zaczyna się… nadeszła wiosna, a wraz z nią zaczynają się pojawiać wiosenne alergie. Alergicy ni emają łatwo. Objawy alergii potrafią sprawić, że alergik będzie czuł na co dzień okropny dyskomfort. Jakie są objawy wiosennej alergii i co można z tym zrobić?

Alergia – objawy

Źródłem symptomów alergii wiosennej są oczywiście pyłki drzew, kwiatów oraz traw. Pojawia się wówczas: kichanie, katar, kaszel, łzawienie oczu oraz zatkany nos. W skrajnych przypadkach alergik nie może ruszyć się nawet z domu. Kontakt z powietrzem pełnym pyłków bywa niezwykle uciążliwy.

Immunoterapia

Aby objawy alergii nie były aż tak uciążliwe i denerwujące, trzeba wcześniej pomyśleć o immunoterapii, czyli odczulaniu. Na czym polega ten proces? Warto podkreślić, iż odczulanie alergiczne jest jednym z dosyć skutecznych sposobów leczących symptomy alergii. Organizmowi dostarcza się niewielką ilość alergenu. Dzięki temu układ odpornościowy uodparnia się na konkretny alergen. Odczulanie przynosi skutki w przypadku takich alergenów, jak jad owadów, roztocza czy pyłki. Niestety, nie jest to metoda dla alergików cierpiących przez alergeny pokarmowe.

Odczulanie bywa także uciążliwe. Trwa przez około 3 lata. Polega na podawaniu zastrzyków. Nie jest to zatem dla wszystkich komfortowa metoda.

W jakich sytuacjach odczulanie jest wręcz konieczne? Przykładem jest alergia dająca silne objawy, alergia na roztocza trwająca cały rok, a także alegia na jad owadów. Tego typu uczulenia jest niezwykle niebezpieczne dla życia człowieka.

Jak sobie pomóc?

Po pierwsze musisz korzystać z kalendarza pyleń. To nieoceniona pomoc, która pozwoli ci zaplanować konieczność ograniczenia kontaktu z alergenami. Ponadto w czasie nasilonego, wiosennego pylenia unikaj alergenów. Staraj się nie otwierać okna i ogranicz przebywanie na świeżym powietrzu. Z dużą pomocą może również przyjść Allegra, która jest lekiem przeciwhistaminowym hamującym wydzielanie przekaźników stanu zapalnego. Dzięki temu zostają znacznie wyeliminowanie symptomy alergii (katar, zaczerwienienie i łzawienie oczu, obrzęk śluzówki nosa itp.). Pamiętaj jednak, że zanim przyjmiesz lek, poradź się lekarza.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com.

Leave a Comment