Człowiek XXI wieku żyje w poczuciu permanentnego stresu. Dlaczego? Praca, obowiązki domowe, wychowywanie dzieci w ciągłym poczuciu niestabilności finansowej. Kiedy dopada stres, organizm człowieka przestaje funkcjonować prawidłowo. Mało tego – stres obniża odporność. Zwykło się uważać, że domeną witaminy C jest tylko walka z przeziębieniem. Tymczasem witamina C ma szeroki wachlarz możliwości.
Wpływ stresu na organizm
Oprócz czynnika niestabilności, stres potęgowany jest przez nieprawidłowy styl życia. W organizmie wywołanych jest szereg reakcji zaburzających równowagę pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami. W jaki sposób powstają wolne rodniki? Powstają w czasie oddychania, gdy tlen przetwarzany jest w energię. Część jego cząsteczek zostaje uwolniona i niszczy wszystko na swojej drodze. W ten sposób niektóre komórki zostają pozbawione wolnych elektronów. Przeciwwagą dla wolnych rodników są antyoksydanty (przeciwutleniacze). Jeżeli jest ich za mało, dochodzi do tak zwanego stresu oksydacyjnego. Jak w tym przypadku może pomóc witamina C?
Porządkowanie komórek
Witamina C może działać niczym przeciwutleniacz. Unieszkodliwia wolne rodniki i przez to zapobiega niszczeniu komórek. Ponadto witamina C wspomaga działanie innych substancji o działaniu antyoksydacyjnym (chodzi tutaj przede wszystkim o witaminę A i beta-karoten).
W jaki sposób dostarczyć organizmowi witaminy C? Możemy spożywać produkty bogate w witaminę C. Zaliczymy do nich przede wszystkim owoce i warzywa. Jeżeli styl życia nie pozwala na bogatą dietę, możemy posiłkować się suplementami diety. Są one w formie żeli, tabletek, syropów lub nanocząsteczek.
Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.