Polacy są smakoszami herbat. Już dawno minęły czasy spożywania tylko czarnej herbaty. Coraz częściej sięgamy po herbatę zieloną czy żółtą. Poznaj proces powstania tych herbat oraz ich najważniejsze właściwości.
Herbata czarna
Powstaje podczas procesów więdnięcia, skręcania oraz fermentacji i suszeia liścia. Aby wydobyć z czarnej herbaty wszystkie właściwości, trzeba ją zalać wrzącą wodą – 100 stopni Celsjusza. Parzenie trwa około 3 minut. Dłuższe parzenie wydobędzie z herbaty gorzki smak.
Herbata zielona
Liście herbaty zielonej nie są poddawane fermentacji. Dzięki temu zielona jest nieco bardziej odżywcza niż czarna. Parzymy napoj w 60-80 stopniach Celsjusza. Nie można jej dłużej parzyć niż 3 minuty. Warto pamiętać, że zieloną herbatę można zalewać do trzech razy. Główną funkcją herbaty zielonej jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Zielony napój obniża poziom cholesterolu, a także normalizuje ciśnienie. Polecana jest także przy nadkwasocie.
Herbata biała
Herabat biała uznawana jest za jedną z najlepszych odmian herbaty. Powstaje z pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. W smaku jest niezwykle delikatna, a dzięki swym właściwościom może przynieść wiele dobrego organizowi człowieka. Herbata biała powinna być parzona w temperaturze około 85 stopi Celsjusza. Biała hervata ma bardzo podobne właściwości do zielonej.
Herbata żółta
Jedną z najszlachetniejszych herbat jest herbata żółta. Proces produkcyjny podobny jest do produkcji herbaty białej. Żółtą parzymy w temperaturze około 80 stopni Celsjusza. Ten napój działa zbawiennie na układ pokarmowy, oczyszcza z toksyn i obniża poziom cholesterolu. Żółta herbata zawiera w swym składzie flawonoidy przez co chroni przed miażdżycą oraz rakiem.
Pu-erh
Pu-erh, czyli herbata czerwona powinna być parzona w około 90-100 stopniach Celsjusza. Można zalać ją wielokrotnie. Pu-erh przechodzi proces fermentacji i dodatkowo leżakuje. Znana jest ze swego działania odchudzającego i obniżającego ciśnienie krwi (działa moczopędnie).
Ulung
Ulung to herbata niedofermentowana. Zwana jest także herbatą niebieską. Po zebraniu liści suszy się ją na słońcu i naprzemiennie wstrząsa, dopóki liście nie zżółkną. Potem następuje proces fermentacji i liście są prażone wniskiej temperaturze. Herbata niebieska obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Jednocześnie wspomaga pracę serca i kości.