Historia medycyny i ziołolecznictwa pokazuje, że wszystko może być trucizną. Nawet z pozoru niewinna roślina. Bardzo dużo roślin posiada w swym składzie toksyczne substancje, które mogą poczynić wiele złego, jeżeli dostaną się do ludzkiego organizmu.
Ziemniaki
Czy ziemniaki mogą być trucizną? Z pewnością wielu z Was przeciera teraz oczy ze zdumienia. Jak to? Nasze ulubione ziemniaczki – źródło pełnowartościowego białka, witamin B oraz C, a także wielu składników odżywczych? Otóż ziemniak również potrafi być trujący. W jego liściach i łodydze, a także w niektórych częściach bulw została zmagazynowana solanina posiadająca silne działanie rakotwórcze. Substancja toksyczna wywołuje wymioty, biegunkę, gorączkę, senność, a także może doprowadzić do krwotoków wewnętrznych, a także paraliż ciała.
Wilcza jagoda
Jedną z najbardziej trujących roślin jest wilcza jagoda. Znajdziemy w niej takie substancje, jak: atropina, scyjamina, skopolamina i wiele innych. Zatrucie tymi toksynami prowadzi do halucynacji, narkotycznej śpiączki, zaburzeń pamięci, a nawet śmiertelnej niewydolności organów wewnętrznych i zatrzymanie oddechu. Zjedzenie już 10-20 wilczych jagód może być przyczyną śmierci.
Naparstnica
Wyciąg z naparstnicy leczy nerwice oraz choroby serca, może zwalczać także komórki rakowe. Okazuje się, że pomiędzy dawką leczniczą a śmiertelną jest naprawdę cienka granica. 0,75 grama suszonego liścia tej rośliny może spowodować śmierć dorosłego człowieka. Jeśli spożyjemy trującą dawkę, pojawią się kłopoty żołądkowe i zaburzenia widzenia, dawka atakuje serce i blokuje przewodzenie impulsów nerwowych. Ostatecznie dochodzi do arytmii, konwulsji i śmierci.
Konwalia
Któż nie podziwia pięknych konwalii rosnąych w polskich ogrodach? Nie daj się zwieść pozorom – konwalia majowa zawiera w sobie toksyny. Trucizna wywołuje zaburzenia widzenia, bóle głowy, problemy z układem pokarmowym, a także arytmię serca.
Rącznik
Chyba każdy zna apteczny olejek rycynowy. Rycyna jest jednak silną substancją toksykologiczną. Gdzie znajdziemy rycynę? W rączniku (najwięcej tej substancji jest w nasionach). Poprzez atakowanie czerwonych krwinek, rycyna powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych – na przykład wątrobę.