Zadbaj o swojego pieska

Masz pieska i dobrze się z nim czujesz? To świetnie! Czas zadbać także o samopoczucie twojego pupilka. Podpowiem ci, co zrobić, aby piesek zawsze czuł się dobrze.

Raz dziennie

Nasz piesek musi codziennie pić i jeść. Dlatego też trzeba zadbać, aby jego dieta była odpowiednio zbilansowana. Karma musi być dostosowana do wieku i wielkości pieska. Pamiętaj również o tym, aby nie przekarmiać pieska. Zwierzę potrzebuje codziennie solidnej dawki ruchy, W ciągu dnia musi być na spacerze co najmniej trzy razy. Codzienna aktywność wzmacnia mięśnie i korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Taki spacer przyda się i tobie. Badania dowodzą, że właściciele psów są zdrowsi i bardziej sprawni. Musisz jednak zabezpieczyć pupila przed kleszczami i pchłami. Możesz kupić specjalną obrożę przeciwko tym pasożytom.

Raz w tygodniu

Dokładnie wyczesz sierść zwierzęcia. W ten sposób poprawimy krążenie i dostrzeżemy niepokojące zmiany na skórne. Raz w tygodniu możesz umyć psu zęby. W tym celu użyj specjalistycznych past i szczoteczek. Jeśli nie chcesz, aby kamień szybko osadził się na zębach kup pupilkowi gryzaki.

Raz w miesiącu

Raz w miesiącu warto dokładnie obejrzeć pupila, sprawdzić stan skóry, uszu. Sprawdź czy przypadkiem nigdzie nie pojawiły się zgrubienia lub guzki. Jak wygląda zdrowa sierść? Musi być przede wszystkim błyszcząca. Jeśli dostrzeżesz jakieś niepokojące zmiany, koniecznie odwiedź weterynarza.

mój pies: Nero

Raz w roku

Powinniśmy corocznie udawać się na specjalistyczną kontrolę do weterynarza. Lekarz zważy zwierzę i oceni jego ogólną kondycję. Zalecane są badania krwi. Złe wyniki pozwolą na dokonanie dalszej diagnostyki. Nie zapominajmy też o obowiązkowych szczepieniach.

Zabiegi pielęgnacyjne

Nasz piesek musi mieć zadbane pazurki. Zabieg wykonać należy tylko i wyłącznie za pomocą specjalnej obcinarki. Jeżeli nie czujesz się w tym dobrze, poproś o to weterynarza. Wbrew pozorom pieska nie można zbyt często kąpać. Do tego celu nie można używać szamponów przeznaczonych dla ludzi. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele specjalistycznych płynów, które pomogą nam zdrowo wykąpać pieska.

Główny obrazek pochodzi ze strony pixabay.com.

Leave a Comment