Aby zachować jak najdłużej formę i tym samym dobre samopoczucie, trzeba się po prostu postarać. O dobrą kondycję mięśni powinni dbać wszyscy, a w szczególności seniorzy i osoby, które uległy kontuzji. Ruch jest podstawowym czynnikiem warunkującym ludzkie zdrowie. Mało tego stanowi profilaktykę wielu chorób – od typowo fizycznych aż po psychiczne.
O mięśniach słów kilka
Pod względem budowy i funkcji mięśnie dzielimy na trzy grupy: mięsień sercowy, mięśnie gładkie i mięśnie szkieletowe. To właśnie mięśnie szkieletowe ulegają najczęściej przeróżnym kontuzjom. Układ mięśniowy człowieka składa się z ok. 500 mięśni. Ich zdolnością jest aktywne kurczenie się. Proces rozkurczu wymaga zaś mięśnia antagonistycznego. W związku z tym mamy przywodziciele, prostowniki i odwodziciele. Kiedy mamy 30 lat, nasze ciało składa się w głównej mierze z mięśni. Mięśnie położone głębiej mają wpływ na stan naszej równowagi i podpieranie narządów wewnętrznych. Im jesteśmy starsi, tym mięśnie zaczynają starzeć się. W każdej dekadzie życia może tracić nawet 3 kg mięśni. Ten proces dotyczy głównie ludzi nieaktywnych. Jeśli przestaniemy być aktywni prze ok. 5 tygodni, wówczas nastąpi znaczny przyrost tkanki tłuszczowej. Organizm zwyczajnie zaczyna słabnąć, degradacji ulegają niektóre funkcje życiowe.
Ruch to zdrowie
Regularny trening rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa wydajność komórek. Pamiętajmy jednak o tym, że trening siłowy musi być dostosowany do wieku i możliwości każdego człowieka. Szczególnie dla seniorów powinno mieć to priorytetowe znaczenie. Zanim rozpoczniemy aktywność siłową, warto przeprowadzić podstawowe badania (na przykład echo serca, badanie na osteoporozę, próba wysiłkowa).
Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.