Pamiętaj, że endometrioza nie jest wyrokiem. Warto jednak trzymać rękę na pulsie. Dlaczego? Ponieważ nieleczona endometrioza może prowadzić nawet do bezpłodności. Poznaj tajemnicę tej choroby.
Endometrioza – charakterystyka
Endometrioza zwana jest inaczej gruczolistością macicy. Najprościej tłumacząc – endometrium macicy nie potrafi opuścić organizmu kobiety i zaczyna wędrować w jego głąb. Komórki błony śluzowej macicy mogą skupiać się w guzki i krwawić. Wszystko to odbywa się zgodnie z cyklem menstruacyjnym. W ten sposób powstają między innymi torbiele, zrosty i liczne stany zapalne. W ciele zdrowej kobiety, cykl miesiączkowy przebiega bardzo prosto. Co miesiąc organizm każdej, płodnej kobiety przygotowuje się do poczęcia. W macicy zaczyna narastać endometrium, w którym potencjalnie ma zagnieździć się zarodek. Jeżeli nie dochodzi do zapłodnienia, wówczas strzępki śluzówki wydostają się z ciała kobiety wraz z krwią miesięczną. Złuszczanie endometrium następuje pod wpływem działania hormonów.
Przyczyny endometriozy
Według statystyk – co piata kobieta w wieku rozrodczym cierpi przez endometriozę. Na temat przyczyn choroby powstało wiele teorii. Niektóre głoszą, iż zaistnienie choroby uwarunkowane jest genetycznie. Częściej chorują panie, których dopadły tak zwane choroby z autoagresji.
Objawy choroby
Niekiedy symptomy endometriozy przypominają objawy takich chorób, jak: zapalenie pęcherza, zapalenie przydatków, ciążę pozamaciczną czy zespół jelita drażliwego. Endometrioza objawia się głównie poprzez bolesne miesiączki, bolesne stosunki, obfite miesiączki i długie krwawienia menstruacyjne, plamienie okołomiesiączkowe, ból pojawiający się podczas wypróżniania. Jeśli śluzówka macicy skupi się w okolicy odbytnicy, wówczas może pojawić się krew w kale lub moczu.
Diagnoza i leczenie
Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu wskazuje na cztery stopnie zaawansowania choroby. Pierwszy stopień oznacza niewielkie zmiany, w jajowodach występują nieunaczynione zrosty. Stopień drugi oznacza najczęściej zmiany w jajnikach mające średnicę powyżej 5 mm. Ogniska endometriozy pojawiają się w zagłębieniu odbytniczo-macicznym; w tym przypadku pojawiają się torbiele czekoladowe. Stopień trzeci to zrosty w jajnikach, gdzie pojawiają się ogniska endometriozy. W stopniu czwartym, ciężkim macica jest nieruchoma i przyrośnięta w tyłozgięciu. Ogniska endometriozy pojawiają się w pęcherzu moczowym, pochwie, wyrostku robaczkowym i szyjce macicy.
Leczenie endometriozy uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Warto podkreślić, że ciąża i menopauza łagodzą objawy. Niektórym kobietom przepisuje się antykoncepcję hormonalną. W przypadku torbieli jajnika stosuje się leczenie operacyjne. Guz jest usuwany tak, aby młoda kobieta mogła jeszcze zajść w ciążę.
Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.