Życzenia świąteczne

Kochani!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałabym złożyć serdeczne życzenia. Zdrowych i spokojnych świąt w gronie najbliższych! W tym wyjątkowym czasie przystańmy gdzieś na chwilę i zastanówmy się, czym są dla nas te święta. Pamiętajmy, że nie da się niczego celebrować, jeśli głowę zaprzątają złe myśli. Oprócz porządku w domu, zróbmy porządek również w naszej głowie. Przyznajmy się do błędów po to, aby ich już więcej nie popełniać. A gdy już wszystko będzie gotowe – świętujmy i cieszmy się obecnością najbliższych.

W Nowym Roku zaś życzę pomyślności i samych sukcesów!

Zanim zasiądziesz przy wigilijnym stole, poznaj symbolikę 12 potraw:

Barszcz z uszkami – pięknie prezentuje się na stole ozdobionym białym obrusem. W niektórych regionach Polski serwuje się zupę grzybową. Grzyby symbolizują siłę i zdrowie.

Kapusta z grochem – kiszona kapusta jest bardzo zdrowa, stanowi źródło witamin i soli mineralnych.

Karp w złocistej panierce – chrupiący i smaczny, w pozostałe dni nieomalże zapomniany.

Śledź i ryba po grecku – ryba to symbol oczekiwania i postu. Śledź podawany jest najczęściej w śmietanie lub oleju. Ryba po grecku przyrządzana jest w ugotowanych i startych warzywach: marchewce, pietruszce, selerze, porze itp.

Pierogi z kapustą i grzybami – według tradycji grzyby posiadają magiczną moc.

Susz – to kolejna ważna pozycja na liście wigilijnych potraw. Gruszki zapewniają długowieczność, jabłka miłość i zdrowie, natomiast suszone śliwki odpędzają złe moce.

Kluski z makiem – to tradycyjna potrawa na Polasiu, Podkarpaciu, Mazowszu oraz Wielkopolsce. Na Mazowszu z długości klusek wróżono obfitość plonów. Mak przynosił bogactwo, a jego brak mógł przywołać nieszczęście.

Kutia – przepis pochodzi z Kresów. Potrawa przygotowana z pszenicy, maku, miodu, mleka oraz dużej ilości bakalii.

Piernik – symbolizował dobrobyt i kojarzył się z większym statusem społecznym. Piernik jest przyrządzany tak, aby ciasto było dobre do spożycia przez długi okres czasu.

Chleb – nie wolno o nim zapomnieć. Jest symbole nowego życia oraz dobrobytu. Jego obecność na wigilijnym stole ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku.

Leave a Comment