Aromaty naturalne. Niepowtarzalne doznania kulinarne bez chemii

Pojęcie zdrowa żywność czy zdrowa kuchnia najczęściej kojarzą nam się z niesmacznymi lub mało aromatycznymi daniami czy produktami. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy bowiem od tego, na jakie aromaty spożywcze zdecyduje się ich producent.

 

Niełatwo o zdrowe wybory

Jakie dania czy wyroby spożywcze cieszą się największym uznaniem wśród potencjalnych klientów? Oczywiście takie, które są idealnie przyprawione, kuszą kolorami i zapachem, a przy tym nie trzeba na nie zbyt długo czekać. (Kwestia ceny to zagadnienie na oddzielny artykuł.) Jak najprościej je przygotować? Sięgając po gotowe półprodukty lub składniki nie wymagające skomplikowanej obróbki. Artykuły te nierzadko wzbogacane są jednak o sztuczne aromaty smakowe, zapachowe, barwniki lub inne sztuczne dodatki. Problem w tym, że wytwórcy nie zawsze informują o obecności tych substancji, podczas gdy, wiele z nich pod potrafi zmienić swoje właściwości pod wpływem temperatury czy też kontaktu z innymi składnikami na szkodliwe i niebezpieczne.  Jak zatem można wybrnąć z tej sytuacji i czy w ogóle jest to możliwe, aby na półki sklepowe czy lady cukiernicze trafiały produkty nie zagrażające naszemu zdrowiu, a przy tym kuszące smakiem i aromatem?

 

Sprzedawaj zdrowie, a nie chemię!

Aromaty spożywczeZ pomocą tym wszystkim wytwórcom żywności chcącym sprzedawać zdrowie, a nie chemię, przychodzą firmy, których specjalizację stanowią aromaty naturalne. Wbrew pozorom ich wybór jest naprawdę spory. Na przykład firma Butter Buds Food Ingredients oferuje bogatą paletę aromatów w proszku o smakach: maślanych, mlecznych, serowych, masła kakaowego, oliwy z oliwek, piwa, a nawet bekonu. Są one dość silnie skoncentrowane, co obniża automatycznie koszta ich zużycia. Większość najlepszych na rynku aromatów można zakupić na stronie www.gbd.pl.

Firma szczyci się także tym, iż wytwarza aromaty bez tłuszczu, co pozwala  przygotować produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, które jednocześnie zachowują wszystkie walory smakowo-zapachowe produktów pełnotłuszczowych. Z kolei  Bakers Service oferuje aromaty cukiernicze dla przemysłu piekarskiego oraz mleczarskiego. Dla producentów sosów, dań gotowych, zup czy wyrobów garmażeryjnych swoją ofertę przygotowała firma  Blue Mountain Flavors. Producent zadbał o ciekawy i dość szeroki przekrój smakowy. Dostępne aromaty zapachowe to: ryba, różne gatunki mięs oraz ostre przyprawy. Firma postarała się również o jak najbardziej wygodną formę swoich wyrobów. Są to aromaty w płynie, w postaci pasty, olejków czy proszku.

Aromaty spożywcze

 

Jakie zalety posiadają naturalne aromaty?

Korzystając z naturalnych aromatów można stworzyć unikalne produkty, które będą wyróżniały się nie tylko oryginalnością, ale i mocą smaku. Naturalne aromaty spożywcze pozwalają też na wyprodukowanie szerokiej gamy artykułów specjalnego przeznaczenia czyli dla osób, które są na diecie, a chciałyby od czasu do czasu sięgnąć po chrupiącą lub słodką przekąskę bez poczucia, że niszczą swoje dotychczasowe starania, a także wegan czy uczulonych na gluten. Tym samym dany producent może rozszerzyć listę swojego asortymentu o te najbardziej pożądane produkty. Wykorzystując ten rodzaj aromatów, można też wypuścić na rynek artykuły bezpieczne dla dzieci. Najmłodsi konsumenci są otwarci na wszelkie nowości.

Aromaty spożywcze

Niestety często skład tego typu produktów jest dla nich nieodpowiedni. Naturalne aromaty smakowe spowodują, że wyroby spożywcze dedykowane dzieciom, staną się całkowicie bezpieczne i zdrowe. Sporą zaletę amerykańskich aromatów stanowi ich forma. W zdecydowanej większości są to aromaty w płynie, co  ułatwia ich dozowanie, jak i przechowywanie. Ze względu na fakt, iż są to aromaty mocno skoncentrowane i bardzo wyraziste, można z ich pomocą skutecznie zamaskować niepożądany posmak, wydobywając na pierwszy plan wiodącą nutę smakową czy zapachową.

 

Reasumując: zdrowa kuchnia wcale nie musi być bez smaku, ani tym bardziej nudna czy monotonna. Wystarczy sięgnąć po amerykańskie aromaty bazujące wyłącznie na naturalnych składnikach, które pomogą stworzyć produkty unikalne, a jednocześnie zdrowe, pełnowartościowe i bezpieczne dla każdej grupy konsumentów. W ten sposób łatwo też wyprzedzić konkurencję i pozyskać przychylność klienta.

Leave a Comment